Dowiedz się o wszystkich typach zawiasów drzwiowych

Znajomość różnych typów zawiasów drzwi może mieć ogromny wpływ na Twój dom! Dostępnych jest wiele różnych typów zawiasów drzwiowych, a wiedza o ich działaniu zmieni sposób użytkowania drzwi.

Niezależnie od tego, czy są to drzwi zewnętrzne, drzwi wewnętrzne, drzwi szafy czy coś innego, masz wiele opcji z zawiasami. Niektóre są przeznaczone do określonych czynności i stylów drzwi, podczas gdy inne obejmują wszystkie.

W tym artykule omówimy różne typy zawiasów drzwi, aby lepiej zrozumieć, czego szukasz podczas ich wymiany. Gdy skończysz czytać, na nowo docenisz często pomijane i zapomniane zawiasy do drzwi. Zacznijmy.

Części zawiasów drzwiowych

Zanim przejdziemy do rodzajów zawiasów drzwiowych, musisz znać różne części. W całym artykule będziemy używać określonej terminologii i jeśli nie wiesz, co to znaczy, może to Cię zmylić. Omówimy nawet kilka części, o których nie wspominamy, ale dobrze wiedzieć.

  • Skrzydło : zwane również skrzydłem, to płaska część zawiasu, która jest przykręcona do drzwi i ościeżnicy
  • Golonka : to środkowa część, zwykle cylindryczna, w miejscu styku liści. To jest ta część, która pozwala drzwiom się poruszać
  • Szpilka : długi kawałek, który wsuwa się w kostkę, co utrzymuje oba liście razem. Po wyciągnięciu kołka można zdjąć płytę drzwiową z ościeżnicy
  • Rękawy : okrągłe elementy tworzące kostkę, które utrzymują szpilkę na miejscu

Zawiasy do drzwi zewnętrznych

Istnieje wiele typów zawiasów do drzwi zewnętrznych. Chcesz, aby zawiasy były trwałe i mocne, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić, że się zużyją z powodu nadmiernego użytkowania lub trudnych warunków pogodowych.

Ponadto zawiasy drzwi zewnętrznych odgrywają ważną rolę w zabezpieczaniu domu przed intruzami. Tak jak chciałbyś mieć mocne drzwi wejściowe, tak samo chcesz, aby zawiasy były mocne. Słabsze zawiasy poddają się działaniu ekstremalnego nacisku.

Poniżej znajdują się różne rodzaje zawiasów do drzwi zewnętrznych, które są dostępne. Pomożemy Ci określić, który z nich jest najlepszy dla Twojego domu.

Sponsorzy strony:

Drzwi zewnętrzne: sklep e-gerda.pl

szymanski.biz.pl

Konsultant SEO: szymanski.biz.pl

Zawias czołowy

Jednym z najpopularniejszych zawiasów drzwiowych jest zawias walcowy. Zawiasy czołowe składają się z dwóch identycznych skrzydeł – jednego przymocowanego do ruchomego elementu, a drugiego do stałego elementu. Są przymocowane zawiniętą beczką, znaną również jako kostka, która umożliwia otwarcie drzwi.

Jednym z głównych powodów, dla których są one powszechne w przypadku drzwi wejściowych, jest to, że są zaprojektowane tak, aby wytrzymać duży ciężar. Wiele drzwi ze stali , drewna i włókna szklanego może być ciężkich, co może uszkodzić słabsze zawiasy. Jednak zawiasy czołowe nie będą się wyginać pod ciężarem.

Dostępnych jest kilka różnych typów zawiasów czołowych, w tym:

  • Zawiasy czołowe z podnoszonym łącznikiem : łatwe oddzielenie płyty drzwiowej od ościeżnicy – wystarczy wyjąć środkowy trzpień.
  • Zawiasy czołowe podnoszące : przeznaczone do pomieszczeń o nierównej podłodze
  • Zawias czołowy z łożyskami kulkowymi : przeznaczony do cięższych drzwi

Zawias zlicowany

Innym popularnym stylem zawiasów jest zawias zlicowany. Zostały zaprojektowane tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Robią to poprzez umieszczenie jednego skrzydła w drugim, gdy drzwi są zamknięte.

Chociaż ze względu na swoją konstrukcję nie mogą utrzymać takiego ciężaru, jak zawias dolny, nadal są wytrzymałe.

Zawias kulkowy

Chociaż zawiasy drzwiowe zużywają się z biegiem czasu, niektóre naturalnie wytrzymują dłużej niż inne. Jednym z najtrwalszych zawiasów drzwiowych jest zawias z łożyskiem kulkowym. Są przeznaczone do cięższych i szerszych drzwi.

Łożysko kulkowe jest umieszczone między dwoma przegubami, aby zmniejszyć tarcie, które powoduje zużycie zawiasów. Drzwi wejściowe są narażone na największy ruch, więc ma sens tylko, aby zawiasy były narażone na największe tarcie.

Kolejną zaletą zawiasów z łożyskami kulkowymi jest to, że są trwale nasmarowane. Pozwala to na łatwiejsze i płynniejsze otwieranie i zamykanie drzwi, a także pomaga zmniejszyć tarcie.

Zawias obudowy

Zawiasy do skrzynek są bardzo podobne do zawiasów walcowych, dlatego idealnie nadają się do drzwi wejściowych. Jedyną prawdziwą różnicą jest to, że mają bardziej dekoracyjny wzór, który poprawi atrakcyjność Twojego domu.

Kolejną zaletą zawiasów do skrzynek jest to, że mają wiele różnych kształtów i rozmiarów. Drzwi zewnętrzne to nie jedyne miejsce, w którym znajdziesz te zawiasy – można ich nawet użyć do walizek lub teczek.

Zawias szpitalny

Jeśli szukasz krótszego zawiasu, powinieneś rozważyć zawias szpitalny. Jest znacznie krótszy niż zawias czołowy i ma zaokrągloną obrobioną kostkę.

W przeciwnym razie są zaprojektowane bardzo podobnie do zawiasu czołowego. Mają jedno skrzydło, które jest przymocowane do ościeżnicy, a drugie, które jest przymocowane do drzwi. Spotykają się przy zaokrąglonej kostce, która umożliwia działanie drzwi.

Zawias pasowy

Zawiasy paskowe, znane również jako zawiasy bramowe, to najbardziej wyjątkowy dostępny styl zawiasów do drzwi zewnętrznych. Są zdecydowanie najkrótsze, ale mają najdłuższy liść. Daje Twoim drzwiom niepowtarzalny wygląd, którego nie uzyskasz w przypadku innych zawiasów zewnętrznych.

Zawias paska nie tylko wygląda ładnie. Długie skrzydło zapewnia znacznie większe wsparcie drzwiom. Dzięki temu drzwi będą znacznie mocniejsze, co jest dokładnie tym, czego chcesz od wejścia do domu.

Zawias obrotowy

Niektóre wyższe drzwi wymagają pomocy zawiasów, aby były wyrównane. Tutaj z pomocą przychodzi zawias obrotowy. Są przeznaczone do wyższych drzwi, ponieważ obracają się po otwarciu. Wyglądają bardzo podobnie do oliwkowego zawiasu.

Zawias o dużej wytrzymałości

Zawiasy o dużej wytrzymałości mogą występować w dowolnym stylu zawiasów, ale są mocniejsze niż ich zwykłe odpowiedniki. Dzieje się tak, ponieważ są one do 1/4 ″ grubsze niż zwykłe zawiasy i są przeznaczone do cięższych, częściej używanych drzwi.

Zawiasy do drzwi wewnętrznych

Twój dom ma więcej drzwi niż tych, które zapewniają dostęp do domu. Wewnątrz znajdują się drzwi oddzielające każde pomieszczenie, które będą wymagały zawiasów drzwiowych.

Istnieje kilka typów zawiasów do drzwi wewnętrznych, o których należy pamiętać, aby określić, w jaki sposób można ich używać. Poniżej omówimy kilka z nich.

Sprężyna o podwójnym działaniu

Zawiasy do drzwi sprężynowych dwustronnego działania nie są przeznaczone do drzwi zewnętrznych, ponieważ nie wytrzymują dużego ciężaru drzwi stalowych. Biorąc to pod uwagę, są idealne do drzwi kuchennych i jadalni.

Zawias podwójnego działania może mieć wiele nazw ze względu na sposób, w jaki działa. Niektóre nazwy to swing and huśtawka, drzwi do salonu i kawiarni. Ze względu na swoją konstrukcję mogą kołysać się w dowolnym kierunku. Dwa cylindry stykające się z kwadratowym skrzydłem znacznie różnią się od wszystkich innych zawiasów do drzwi zewnętrznych.

Zawias motylkowy

Zawiasy motylkowe są przeznaczone do drzwi wewnętrznych, ponieważ nie mogą unieść ciężaru ciężkich drzwi zewnętrznych. Ich dekoracyjny wygląd (przypominający motyla) nada Twoim drzwiom odrobinę pizzazzu i szyku, którego nie uzyskasz od typowych zawiasów drzwiowych.

Dzięki wielu dostępnym kształtom i wzorom możesz dostosować zawiasy do drzwi motylkowych, aby wyglądały dokładnie tak, jak chcesz.

Zawias podwójny

Czy potrzebujesz zawiasu z wieloma skrzydłami o różnych długościach? W takim razie powinieneś rozważyć zawias podwójny. Mają kilka punktów obrotowych, które pozwalają drzwiom poruszać się z większym stopniem.

Inne typy zawiasów drzwiowych

Dostępnych jest wiele typów zawiasów drzwiowych. Niektóre są najlepsze do drzwi zewnętrznych, a inne do drzwi wewnętrznych. Następnie są te zawiasy drzwiowe.

Ten bardziej unikalny styl zawiasów drzwiowych może być używany na wiele sposobów. Niezależnie od tego, czy chodzi o drzwi szafki, walizkę czy coś innego, z pewnością znajdziesz zawias do drzwi, który jest dla Ciebie idealny.

Ukryty zawias

Ukryte zawiasy, znane również jako zawiasy niewidoczne, są niewidoczne. Dzięki temu możesz pochwalić się projektem swoich drzwi – niezależnie od tego, czy są to drzwi wewnętrzne, drzwi szafy, czy coś innego.

Składają się z dwóch części: sworznia i wspornika. Wspornik jest montowany we wnęce w drzwiach, a przegub umożliwia otwieranie pod kątem 90 °.

Zawias T.

Zawiasy teowe mają swoją nazwę od ich kształtu – wyglądają jak litera T. Oznacza to, że są krótsze niż typowy zawias, ale mają dłuższe skrzydło, które jest montowane na powierzchni elementu roboczego.

Zawiasy teowe można często znaleźć w większych drzwiach, bramach i bramach garażowych. Dodają strukturalnej integralności i wytrzymałości do przedpokoju.

Ozdobne zawiasy

Ozdobne zawiasy to bardzo dekoracyjne zawiasy, które upiększają wygląd Twoich drzwi. Często można je znaleźć na mniejszych drzwiach, takich jak szafki. Są wykonane z litego mosiądzu lub żeliwa i mają różne wykończenia.

Zawias lufowy

Rodzaj ukrytego zawiasu, zawiasy beczkowe doskonale sprawdzają się w drzwiczkach szafek i mebli. Wkręcają się w podstawę drzwi i ościeżnicy. Obrotowe przeguby, które pomagają utrzymać zawias w ukryciu, gdy drzwi są otwierane i zamykane.

Istnieje wiele różnych typów zawiasów drzwiowych

Istnieje wiele różnych typów zawiasów drzwiowych. Niezależnie od tego, czy są to zawiasy zewnętrzne, wewnętrzne, szafkowe czy meblowe, masz wrażenie, że masz nieograniczone możliwości. Niektóre style zawiasów, takie jak zawiasy walcowe, mogą być stosowane w wielu różnych typach drzwi.

Chcesz, aby Twoje zawiasy były mocne, ale jeśli nie masz drzwi, nie będzie to miało znaczenia. Drzwi wejściowe Gerda ze stali i włókna szklanego są wystarczająco mocne, aby chronić Twój dom, a jednocześnie są wystarczająco trwałe, aby wytrzymać nieprzewidywalną pogodę w Polsce. Uzyskaj bezpłatną wycenę drzwi zamiennych, które wytrzymają próbę czasu.